Svátek sousedů 2010

K tradičním a milým pořadatelům Svátku sousedů z různých obcí a měst se tentokrát připojila Dolní Lhota u Ostravy. Originální plakátek zátarasy ulice s inovativní dopravní značkou MDS, neboli Mezinárodní den sousedů, zval na oslavu v ulici Na Mokřince pod heslem „Pozvi svého souseda na pivo.“ K tanci hrála skupina s originálním názvem Kokosy. K prvnímu svátku sousedů v obci zvali originálním plakátkem.

V Praze - Vinoři se Svátek sousedů konal v prostorách sídliště Na Dlouhých. Starosta městské části k akci srdečně zval na radničním webu. Na louce u sídliště se sešly hlavně mladé rodiny, organizátoři svátek popsali jako otevřené pouliční setkání s grilováním a soutěžemi pro děti, který umožní Vinořským se blíže seznámit. Snažili se motivovat k účasti i starousedlíky a k pořádání akce i další místní obyvatele.

V Bělovsi u Náchoda tentokrát Svátek sousedů uspořádali v hotelu Bonato. Běloveský kronikář Antonín Samek promítal historické fotografie věnované Slánskému mostu a kladskému pomezí. Běloveští navázali na bohatou minulost divadelníků, hasičů i členů Sokola v obci. A po přednášce následovala družná sousedská zábava.

Ve středočeské obci Všestary pořádalo akci Mateřské centrum Beránek.

V městské části Praha - Dubeč se Svátek sousedů slavil ve spolupráci s místními rybáři. Ani letos nevynechali Svátek sousedů v Praze - Dolních Počernicích, účastníci svátku si prohlédli fotografie Tomáše Pěkného. V Praze na Slunečném vršku zvali ke Svátku sousedů pořadatelé česky i anglicky. Na plakátky se vlastnoručně a krasopisně podepsali. Místní účastníci si dokonce vyrobili „multikulturní trička“ s vlastním logem svátku...

Oslavy v letech 2006 - 2009

V sekci Oslavy najdete informace o místech, kde se v minulých letech Svátek sousedů slavil.

Tisková zpráva o Svátku sousedů v roce 2007

Tiskovou zprávu o pořádání Svátku sousedů v roce 2007 najdete zde.

Reportáž Českého rozhlasu o Svátku sousedů

Český rozhlas, vysílání do zahraničí, odvysílal tuto reportáž o Svátku sousedů.

Průběh oslav v roce 2006

Informace o průběhu oslav Svátku sousedů v České republice najdete v sekci Oslavy.

Tisková konference ke Svátku sousedů na pražském magistrátu 23.5.2006

V úterý 23.5.2006 proběhla na Magistrátu Hlavního města Prahy tisková konference ke Svátku sousedů. Jeho zakladatel, místostarosta Paříže XVII Atanase Périfan, si na ní "odskočil" mezi setkáními se starosty Bruselu a Lucemburku. Hlavní město Prahu zastupoval náměstek primátora Prahy Jan Bürgermeister a české organizátory svátku, předsedkyně občanského sdružení Svátek sousedů, místostarostka Černošic Helena Langšádlová. Tiskové konference se zučastnili novináři z ČTK, deníků MF Dnes, Právo, 24 hodin, Šíp, Aha!, z rádií ČRo Regina, ČRo 7, Blaník a z televize Prima. Náměstek primátora Jan Bürgermeister podpořil myšlenku Svátek sousedů a líčil své vlastní pozitivní zážitky se sousedy v Praze. Starostka Helena Langšádlová obeznámila přítomné s rozsahem oslav Svátku sousedů v České republice. Mimo jiné přítomné obeznámila s tím, že v květnu se hlásí českým organizátorům řada občanských sdružení, či jednotlivců, na Svátek sousedů chystají dětská taneční i hudební představení, vystoupení kouzelníka, či například kulinářskou soutěž. Atanase Périfane představil základní ideu svátku. Podle něj jde o to překonat vzájemné bariéry mezi námi, zejména ve velkoměstě a najít přátele mezi těmi, kteří blízko nás bydlí. Zdůraznil také, že Svátek sousedů se nemusí týkat jenom jednoho úterního odpoledne. Bylo by dobré, kdybychom navázané vztahy udržovali i nadále. Tím si v sousedech získáme spojence, kteří nám mohou v případě potřeby pomoci. Nakonec náměstek primátora Jan Bürgermeister převzal od Atanase Périfana diplom určený Praze jako účastnickému městu.

Svátek sousedů v Praze 11

O tom, jak bude probíhat Svátek sousedů v Praze 11, si můžete přečíst v článku Jihoměstský Svátek sousedů (formát pdf, 94 kB) v 5. čísle zpravodaje Klíč této městské části.
 

Svátek sousedů v Ústí nad Labem

V Ústí nad Labem se organizace Svátku sousedů ujal krajský úřad. Na 30.května pozval zástupce vzdělávacích institucí, kulturních organizací a podniků na "sousedskou" číši vína. Pozvání obdrželi hosté nejen z Ústí nad Labem, ale také z dalších měst ústeckého kraje: Litoměřic, Mostu, Děčína a Teplic. Setkání se uskuteční ve foyer budovy Krajského úřadu, kde budou mít příležitost se blíže poznat představitelé ústecké Univerzity, škol, knihoven, divadel, galerií, podniků a dalších organizací pracujících s lidmi a pro lidi. Součástí akce bude výstava fotografií a dokumentů přibližujících náplň práce těch, kdo se Svátku sousedů zúčastní.
 

 

Praha se připravuje na oslavu

Hlavní město Praha se také zapojilo do oslavy Svátku sousedů. Svátek sousedů připravují městské části Praha 1, Praha 4, Praha 9, Praha 11, Praha 12, Praha 14, Praha 16 - Radotín, Praha 17 - Řepy, Dolní Počernice, Praha - Dolní Chabry, Praha - Nebušice, Praha - Libuš, Praha - Lochkov a Praha - Trója.


Dopis hejtmana Jihočeského kraje

Hejtman Jihočeského kraje, RNDr. Jan Zahradník, vyjádřil podporu Svátku sousedů. Jeho dopis si můžete přečíst zde.


Schůzka se zástupci městských částí Prahy

15. prosince 2005 se sešli organizátoři z občanského sdružení Svátek sousedů z iniciativy pražského magistrátu se zástupci městských částí Prahy, která se již ke Svátku sousedů přihlásila. Je překvapivé, jak rozmanitý je život v pražských “městečkách“. Mnohde jsou už radnice zvyklé organizovat “vlídné“ společenské události nebo se lidé scházejí třeba při obdobě venkovského posvícení, takže Svátek sousedů bude pro ně něčím přirozeným. Jinde by radnice rády formou Svátku sousedů motivovaly i své občany z panelových sídlišť, kde je v tomto smyslu podstatně méně sousedských vztahů oproti ulicím s rodinnými domy. Moc nás potěšilo zjištění, že sousedská pospolitost nemusí být ničím mimořádným ani ve velkoměstě ...


Večer pro organizátory Svátku sousedů

30. června 2005 se sešli poprvé se zástupci nevládních organizací, dobrovolníci, studenti a několik starostů, tentokrát v Praze. Zázemí a vynikající pohoštění pomohli připravit kamarádi ze studentského kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu v Praze. Iniciátor Svátku sousedů, Atanase Périfane dorazil autem z Paříže přes Drážďany, kde také domlouval přípravu Svátku sousedů a promítal záběry ze slavení Svátku sousedů z různých evropských měst. Na setkání zaznívaly mnohé inspirativní náměty starostů i pražského zastupitele, architekta, sociálních pracovníků, učitelky mateřské školy či podnikatele. Všechny spojovala otázka: Co dělat, aby město nebylo tak anonymní a jak pomoci oživit sousedské vztahy? Někteří už mají zkušenost z podobnými aktivitami, jako je například “mateřské“ občanské sdružení ve Francii, vzájemné hlídání dětí, nalezení parkoviště pro sousedy, výpomoc babičce z vedlejšího vchodu a podobně. Nám a Francouzům je asi společná radost ze společné práce, ale lišíme se možná v míře “aktivismu“. Francouzi si přece jen trochu víc potrpí na vlajky a slogany, Češi poněkud méně … Po pár skleničkách výborného francouzského vína však na závěr se na ty národnostní nuance úplně zapomnělo :o)


Za všechno může motorka

Jak vznikl nápad slavit Svátek sousedů v České republice? … Na služební cestě jedné z našich dobrovolnic počátkem května 2005 do Paříže jí přátelé doporučili zkontaktovat starostu sedmnáctého pařížského obvodu, bývalého poslance a zasloužilého otce několika dětí, Atanase Périfana: „Je moc šikovný, určitě se Ti bude líbit“, ujišťovala s potutelným úsměvem kamarádka Nathalie. Vše proběhlo podle plánu, jen času se nedostávalo a tak bylo třeba se s co nejmenším zpožděním vrátit k Vítěznému oblouku. „Svezu Vás“, ujišťoval s úsměvem Atanase. Po skvělé projížďce Paříží se pan starosta zeptal: „Nechtěli byste v Praze uspořádat Svátek sousedů?“ A nápad byl na světě …